Under hösten blev det klart att maskinentreprenören LTH förordnar en ny ordförande till sin styrelse. Markus Petäjäniemi, veteran i gruvbranschen och med dryga 15 år bakom sig i ledande positioner på LKAB, tillträder uppdraget 1 januari 2022. LTH:s delägare Lennart ”Lelle” Häggroth beskriver tillsättningen så här: - Markus Petäjäniemi kommer in i vår styrelse med … Fortsätt läsa Känd profil blir ny ordförande i LTH.
Aktuellt på jobbet
LTH siktar på att bli ett fossilfritt företag. I nuläget är vi igång med att ställa om vår fordonspark på entreprenadsidan till ett HVO bränsle som minskar vårt avtryck med minst 60%. I filmklippet hör vi vår VD Peter Niemi berätta om LTHs satsning med siktet mot en hållbar framtid. Peter berättar även om samarbetet … Fortsätt läsa Vårt sikte är att bli ett fossilfritt företag.
LTH är på gång att ställa om till miljövänligt bränsle på både vår entreprenad och rivningsavdelning. Bränslet som kommer att användas till fordon och maskiner är HVO Diesel och vi beräknar kunna växla om i skarven maj, juni detta år. Detta är ett stort steg för en hållbar verksamhet och framtid. Läs mer om vår … Fortsätt läsa Vi ställer om till miljövänligt bränsle.